Doğum Çantası

Minik yavrunu kucağına almana belki de sayılı günler kaldı… Peki doğum anına ve hastaneye yeterince hazır mısın? Doğuma en iyi şekilde hazırlanmak için öncelikle bir doğum çantası satın alarak işe başlayabilirsin. Hastanede kalacağın gün ya da günlerde senin ve bebeğinin ihtiyacı olabilecek eşyaları bu çantaya düzenli bir şekilde yerleştirerek hastane sürecini en iyi şekilde atlatabilirsin. Bebek bakım çantası olarak da bilinen doğum çantası bebek eşyalarını düzenli ve korunaklı şekilde yerleştirmeye olanak sunan çok bölmeli çantalardır. Farklı renk ve model seçenekleriyle sunulan doğum çantaları arasından en kullanışlı ve en estetik olanı bulabilmek için keşfetmeye hemen başlayabilirsin.

Doğum Çantası Nasıl Seçilir?

Bebek doğum çantası modelleri arasında her ihtiyaca ve zevke uygun bir seçenek bulunuyor. Geniş model yelpazesiyle sunulan doğum çantaları arasından doğru bir seçim yapabilmek için kendi ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurman gerekir. Örneğin; eğer doğum çantasını ilerleyen süreçlerde bebek bakım çantası olarak da kullanabilmek istiyorsan çok bölmeli ve ergonomik tasarımdaki modelleri tercih edebilirsin. Eğer sezaryen doğum yapacak ya da hastanede farklı bir sebepten ötürü bebeğinle daha uzun süre geçireceksen doğum valizi modellerini tercih edebilirsin. Çantadan daha fazla eşya alacak olan bu valizlere bebeğinin hastanedeyken ihtiyaç duyabileceği tüm eşyalarını kolayca yerleştirebilirsin. Bunun yanı sıra dilersen doğum çantası seti tercih edebilir böylece bebek bakım çantası ve bebek valizini uyumlu olarak satın alabilirsin.

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum çantasında olması gerekenler aslında her bebek ve anneye göre değişir. Ancak her doğum çantasında mutlaka olması gereken birtakım eşyalar bulunur. Doğum çantası listesi yaparken listeye ekleyebileceğin olmazsa olmaz bebek ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Bebek kıyafetleri, bebek bezi, ıslak mendil, battaniye, şapka ve eldiven, pişik kremi, ana kucağı ya da araba koltuğu, ağız mendili, biberon. Bebeğin dünyaya geldikten sonra hastanedeyken ihtiyaç duyabileceği en temel ürünler bunlar. Doğum çantası hazırlarken kendin için de bir bölüm ayırmayı ya da kendine ayrı bir çanta hazırlamayı da unutma! Anne için doğum çantasında bulunması gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz: Pijama takımı, yedekli olacak şekilde iç çamaşırı, emzirmeye uygun gecelik, üşüme karşı hırka, isteğe bağlı olarak lohusa tacı, hijyenik ped ya da lohusa külotu, göğüs kremi, süt sağma pompası, göğüs kalkanı, terlik, çorap, diş macunu ve fırçası.

Doğum Valizi Ne Zaman Hazırlanmalı?

Doğum için çanta ya da valizi erken doğum riskini de göz önüne alarak 25-30. haftalar arasında hazırlayabilirsin. Eğer erken doğum riski bulunmuyorsa hamileliğin 8. ayı hastane çantasını hazırlamak için ideal zamanlardır. Doğuma tedarikli ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmak için doğum valizi modellerini tercih edebilirsin. Özellikle tekerlekli modeller taşınabilirlik açısından son derece avantajlıdır. Dilersen hem bir adet doğum valizi hem de bir adet doğum çantası edinebilirsin. Çantayı sonraki süreçte bebek bakım çantası olarak da kullanabilirsin. Bebek bakımı için özel olarak tasarlanan çantaları incelemek istersen Bebek Bakım Çantası kategorimizi de inceleyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum çantası listesi nasıl hazırlanır?

Doğum çantası listesi hazırlarken bebeğin ihtiyaçları ve annenin ihtiyaçları olacak şekilde 2 ayrı liste hazırlamanı öneririz. Listeye öncelikle kendi ihtiyacın olabilecekleri ardından da bebeğinin ihtiyaç duyabileceği ürünleri eklemelisin.

Doğum çantası kaçıncı haftada hazırlanmalı?

Erken doğum riski bulunuyorsa 25. haftada, bulunmuyorsa 8. ayda doğum çantası hazır olmalıdır.

Doğum çantası nasıl yerleştirilir?

Doğum çantası yerleştirirken aynı kategoriden ürünleri bir arada tutmaya özen göstermelisin. Örneğin bebek kıyafetleri bir bölmede, ıslak mendil ve bebek bezi ayrı bir bölmede olabilir. Ayrıca kendi eşyalarını ve bebeğin eşyalarını ayrı çantalara ya da ayrı bölmelere hazırlamanı öneririz.

Doğum çantası modelleri nelerdir?

Doğum çantası modelleri bebek bakım çantası modelleri ile benzerdir. Sırt çantası ya da omuz çantası şeklinde ve bölmeli olarak dizayn edilir. Doğum çantası modelleri arasında ayrıca doğum valizi olarak da bilinen minimal boyutlarda tekerlekli valiz seçenekleri de bulunur.